Aktuality

Tu nájdete tlačové správy, novinky a oznamy

Novela Trestného zákona otvorí obchody zlodejom

29.01.2024 - Tlačové správy

Zlodeji v maloobchode sú čoraz odvážnejší a za posledné roky evidujeme zvýšený nárast prípadov, ktoré však často končia nepotrestané. Schválením práve prerokovávanej novely Trestného zákona sa páchatelia týchto činov stanú prakticky nedotknuteľní a obchody nebudú mať šancu brániť sa.

„Na dennom poriadku riešime krádeže tovaru z predajní, pričom sa často jedná o organizované skupiny, ktoré presne vedia, do akej hodnoty ukradnutého tovaru im nehrozí prakticky žiadny postih,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov s tým, že v súčasnej dobe nie je krádež do hodnoty 266 eur trestným činom. Často tak aj úspešné zadržanie zlodeja spôsobí iba to, že je vec posudzovaná ako priestupok a prípadná pokuta páchateľa nijako nemá dôvod odradiť a mnohí sa neboja krádež zopakovať, a to aj napriek hrozbe väzenia.

„Ak parlament schváli uvedenú novelu bez riadnej diskusie, mnohí podnikatelia budú musieť platiť vzniknuté škody a ochranu svojho majetku z vlastného vrecka,“ tvrdí Krakovský a dodáva, že posunutie hranice malej škody až na úroveň 700 eur je absolútne neprimerané. Pokiaľ zlodej odíde z obchodu s elektronikou s ukradnutým mobilným telefónom vo vyššej hodnote alebo plným batohom textilu, nehrozí mu prakticky nič okrem pokuty. Navyše vymáhanie škody spôsobenej takýmto konaním je zo strany obchodníkov len stratou času bez reálneho výsledku.

„Naše obchody sa tak môžu stať eldorádom pre organizované skupiny, kde každý z jej členov ukradne tovar v hodnote nižšej ako malá škoda, aby sa vyhli trestnému stíhaniu, a nespravíme s tým absolútne nič,“ dodáva Krakovský. Akékoľvek snahy o ochranu vlastného majetku opäť raz zaplatia iba podnikatelia. Len pre porovnanie – v Poľsku je krádež nad 184 eur trestným činom, pričom obchodníci volajú po návrate tejto sumy na pôvodných 115 eur. Už pred zvýšením tejto sumy evidovali nárast drobných krádeží medziročne o viac ako 40 %. 

„Bojovať proti nárastu drobnej kriminality v obchodoch prostredníctvom zvýšenia hraníc spôsobenej škody bez akýchkoľvek ďalších opatrení je absolútne nesprávny prístup, na ktorý doplatia obchodníci,“ uzatvára Krakovský s tým, že napríklad v roku 2022 bolo zaevidovaných približne 11 000 bežných krádeží, pričom z nich sa viac ako 35 % udialo v obchodoch a podobných prevádzkach. Obchodníci nemajú záujem plniť väznice „horalkovými zlodejmi“, na druhú stranu však musí existovať forma trestu, ktorá odrádza potenciálnych páchateľov tejto drobnej kriminality. Nie je totiž možné trestať krádež pokutou len preto, lebo máme problém s preplnenými väznicami.

+421 911 281 982

Daniel Krakovský
Predseda ISKM

iskm@iskm.sk

Na vaše e-maily budeme odpovedať čo najskôr. Slúži aj pre kontakt s médiami.

Adresa ISKM

Školská 929/42
922 41 Drahovce