Aktuality

Tu nájdete tlačové správy, novinky a oznamy

Maloobchod žiada okamžité kompenzácie

26.11.2021 - Tlačové správy

Schválením lockdownu mali podnikatelia okamžite vedieť, akým spôsobom budú za toto obdobie odškodnení. Napriek tomu o tom pri ohlasovaní opatrení nepadlo ani slovo, čo považujeme za absolútne neprijateľné. Naznačená podpora na nájomné a zvýšenie podpory na zamestnancov nie je ani kvapkou v mori toho, čo aktuálne nepotravinový maloobchod a služby potrebujú. 

„V Českej republike neprišlo k zatvoreniu a o podporu sa už podnikatelia uchádzať môžu, Rakúsko opäť nabehlo na veľmi efektívny model preplácania nákladov v závislosti od poklesu tržieb, u nás podnikateľom zostali len oči pre plač a u viacerých aj prázdne účty,“ tvrdí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov. Lockdown nepotravinového maloobchodu a služieb prišiel v čase, kedy mohli obchodníci aspoň čiastočne dobehnúť straty z predchádzajúcich vĺn. Mesiac pred Vianocami robí maloobchod aj 1/4 všetkých ročných tržieb a výpadok tak bude katastrofálny, zvlášť pri prípadom predĺžení opatrení, ako to naznačujú vládni predstavitelia.

Preto žiadame o okamžité kompenzácie s nasledovnými požiadavkami:

  • efektívnu podporu na nájomné, ktoré ale bude zahŕňať aj všetky služby súvisiace s nájom (elektrina, plyn, internet, telefón a iné) a to vo výške 100% počas obdobia zatvorenia,
  • podporu na zamestnancov – pre tých, čo musia byť kvôli zatvoreným prevádzkam doma, vo výške 100% a zároveň opätovné zavedenie opatrenia 3B na pokles tržieb,
  • príspevok na fixné náklady ako sezónny tovar, leasingy, úvery, odpisy a iné prevádzkové náklady, ktorých sa podnikatelia nevedia zo dňa na deň zbaviť, a to až do výšky rozdielu prepadu tržby.

Ak nepríde k rýchlej pomoci nášmu sektoru, môže sa stať, že podnikatelia, ktorí minuli svoje peniaze na zásoby, nebudú mať na úhradu miezd pre svojich zamestnancov a títo zostanú bez peňazí pod vianočným stromčekom. „Každý z nás dúfal, že pred Vianocami zarobíme na dlhy, ktoré sme vytvorili počas predchádzajúcich vĺn, kde nám štát príliš nepomohol,“ hovorí Krakovský a dodáva, že obchodníci často zariskovali a investovali aj posledné prostriedky do tovaru, ktorý vie vygenerovať tržbu. Miesto toho vidíme, ako naši občania míňajú peniaze v zahraničí alebo vo veľkých sieťach dobre zásobených supermarketov.

Podnikatelia nemôžu doplácať na rozhodnutia štátu, ktoré navyše nereflektujú situáciu. Lockdown sa totiž týka iba vybraných prevádzok a služieb a nie všetkých, väčšina krajiny funguje bohužiaľ rovnako ako pred sprísnením opatrení. Ak nepríde k rýchlej podpore, uvidíme krach aj väčších obchodníkov, ktorí to už nebudú vedieť dofinancovať, navyše pri nutnosti splácať úvery, ktoré mali slúžiť na pomoc. V prípade, ak k pomoci nepríde alebo na ňu štát nemá prostriedky, potom je jedinou cestou rýchle otvorenie prevádzok aspoň v režime OP, aby stihli predvianočný trh.

Zdroj: TS

+421 911 281 982

Daniel Krakovský
Predseda ISKM

iskm@iskm.sk

Na vaše e-maily budeme odpovedať čo najskôr. Slúži aj pre kontakt s médiami.

Adresa ISKM

Školská 929/42
922 41 Drahovce