Aktuality

Tu nájdete tlačové správy, novinky a oznamy

Maloobchod ďalší lockdown nemusí prežiť

22.11.2021 - Tlačové správy

Len dnes vstúpili do platnosti prísnejšie opatrenia a bez toho, aby sme im dali šancu, uvažujeme o kompletnom zatvorení krajiny, ako to poznáme z predchádzajúcich vĺn. Maloobchodníci bijú na poplach a tvrdia, že ďalší lockdown nemusia prežiť. Zo skúseností vedia, že tri týždne stačiť nebudú a prevádzky maloobchodu tak budú pravdepodobne zatvorené dlhšie. Naviac v období, ktoré je pre obchodníkov kritické, keďže bežne tržby za posledné týždne pred Vianocami môžu predstavovať aj štvrtinu celoročných tržieb.

„Situácia je kritická, ale nesúhlasíme s tým, že zatvorenie našich prevádzok je riešenie,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda ISKM. Ponechaním otvorených fabrík a tiež supermarketov príde k zvýšeniu koncentrácie ľudí na jednom mieste, pričom otvorením v režime OP by sme dosiahli toho, že sa zákazníci rozptýlia a nebudú sa koncentrovať, čo je menej rizikové. Už dlhšie maloobchod eviduje zmenu v spotrebiteľskom správaní, kedy ľudia v nákupných centrách netrávia voľný čas, naopak prídu, nakúpia a odchádzajú.

„Ak budeme zákazníkov v predvianočnom období koncentrovať iba v supermarketoch, ktoré sa po minuloročnej skúsenosti na toto obdobie zásobili množstvom nepotravinového tovaru, šíreniu nákazy tým nezabránime,“ tvrdí Krakovský a dodáva, že v esenciálnych obchodoch sa v tom prípade budú stretávať očkovaní s neočkovanými a pozitívni s negatívnymi, čo aktuálnej situácii nijako nepomôže. „Pokiaľ by si zákazník mohol vybrať, myslíme si, že radšej pôjde do poloprázdneho obchodu ako do preplneného supermarketu,“ myslí si Krakovský.

Napriek úvahám o zatváraní obchodov a služieb neexistuje debata o forme odškodnenia maloobchodu ani návrhy riešení, ako tejto situácii do budúcna zabrániť. Na vytvorenie jasných pravidiel a schém, ktoré pomôžu pri zavedených opatreniach kompenzovať straty obchodníkov, pritom bolo už komfortne veľa času. Nemôžeme žiť s myšlienkou, že sa jedná o „prvý lockdown“ a ďalšie po ňom budú prípadne nasledovať, pretože to môže skončiť opätovným zatvorením na 4 mesiace ako v druhej vlne. Ani tam zatvorenie prevádzok nemalo vplyv na stav našich nemocníc, ktoré sa začali spamätávať až po dvoch mesiacoch. 

„Naše prevádzky sú úplne bezpečné a ich rizikovosť sa za celý čas nijako nepreukázala,“ uzatvára Krakovský s tým, že opäť raz podľa jeho názoru iba naženieme ľudí do veľkých sietí predávajúcich rovnaký sortiment, čím budeme diskriminovať lokálnych podnikateľov.

Zdroj: TS

+421 911 281 982

Daniel Krakovský
Predseda ISKM

iskm@iskm.sk

Na vaše e-maily budeme odpovedať čo najskôr. Slúži aj pre kontakt s médiami.

Adresa ISKM

Školská 929/42
922 41 Drahovce