Aktuality

Tu nájdete tlačové správy, novinky a oznamy

Diskusia o zatvorených nedeliach ukázala absolútne nepochopenie situácie

06.02.2023 - Tlačové správy

V piatok sa v parlamente prerokovával návrh na zatvorenie maloobchodných prevádzok počas 44 nedieľ v roku. Diskusia zároveň ukázala absolútnu neznalosť problematiky a nepochopenie situácie, v ktorej sa maloobchodníci ako aj zamestnanci v maloobchode nachádzajú. Okrem ideologických a populistických názorov nezazneli v pléne zo strany navrhovateľov žiadne uchopiteľné argumenty.

„Tí istí poslanci, ktorí presadili zvýšenie nedeľných príplatkov, dnes chcú o tieto príplatky obrať zamestnancov v maloobchode a podnikateľom prikázať, kedy majú mať otvorené,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov. Niektorí zástancovia tohto návrhu sa dokonca priznali, že sami so svojimi rodinami trávia nedele najradšej v nákupnom centre.

„Je absolútne nepochopiteľné, že je niekto schopný poslať študentov porušovať zákonník práce a pracovať 12 až 16 hodín v sobotu, len aby si vykryli výpadok nedeľného zárobku,“ tvrdí Krakovský a dodáva, že celá téma sa zúžila iba na „ženičky, ktoré majú nárok byť v nedeľu doma s rodinami“. V maloobchode však pracuje široké spektrum ľudí od študentov, slobodných ľudí až po dôchodcov, ktorí si chcú počas víkendov privyrobiť. O túto možnosť by prišli absolútne všetci a na percento nedeľných pracujúcich to bude mať minimálny vplyv vzhľadom na množstvo ľudí zamestnaných vo výrobnej sfére.

„Odborníci ako aj zástupcovia podnikateľov spochybňujú tiež argument úspor, keďže napríklad v supermarketoch chladničky musia bežať nonstop a obchodné centrá so službami zostanú rovnako otvorené,“ dodáva Krakovský s tým, že úspora by poväčšine nastala iba na strane šetrenia na mzdách zamestnancov. Ak má byť obhajoba návrhu postavená na tom, že vo vyspelých krajinách tento systém funguje, treba sa pozrieť aj na kvalitu podnikateľské prostredia. Navyše takto striktne nastavené podmienky má len minimum krajín sveta. Zároveň je množstvo iných krajín, v ktorých pochopili, že prikazovanie a nariaďovanie skôr podnikateľov odrádza a taktiež deformuje celý systém.

„Poslanci, ktorí zjavne v živote nezamestnávali ľudí a ani nepracovali v maloobchode, chcú od stola ovplyvniť životy tisícov ľudí bez toho, aby sa ich opýtali na názor,“ uzatvára Krakovský a zároveň poukazuje na odhadovaný priamy výpadok príjmov výške 31 miliónov eur a takmer 1800 ľudí, ktorí vďaka tomuto návrhu prídu o prácu. Vo finále vďaka nákupnej turistike na oboch stranách môže byť výpadok ďaleko vyšší a viacerých podnikateľov to ovplyvní do tej miery, že sa rozhodnú svoje prevádzky zavrieť. Trpieť budú aj prevádzkovatelia služieb a gastro prevádzok, ktorí sa spoliehajú práve na návštevnosť obchodov, a to najmä v nákupných centrách.

+421 911 281 982

Daniel Krakovský
Predseda ISKM

iskm@iskm.sk

Na vaše e-maily budeme odpovedať čo najskôr. Slúži aj pre kontakt s médiami.

Adresa ISKM

Školská 929/42
922 41 Drahovce